نصب ایزابل

4/5
نصب ایزابل

سیستم تلفنی ایزابل

مرکز تلفنی ایزابل issabel هم اکنون یکی از محبوب ترین سیستم های تلفنی های کدباز جهانی مطرح می باشد که در این مقاله میخواهیم به آموزش نصب ایزابل بپردازیم. این سیستم در اصل پیشرو دستاوردهای تازه در بخش ارتباطات تلفنی بر پایه ویپ است و در مدت زمان کوتاهی توانسته کاربران زیادی را در تمام نقاط جهان به ویژه در ایران جذب کند. با سیستم تلفنی ایزابل می توانید یک سیستم تلفنی ویپ VoIP با همه امکانات را راه اندازی کنید. ایزابل یک سیستم نرم افزاری منبع آزاد می باشد که یک پلتفرم منفردی را برای ارتباط و مدیریت برقراری یکپارچه عرضه می کند.مورد مهمی که باید بدانید این است که تمام بخش های سیستم را باید از پیش به صورت تخصصی و دقیق با دیتیل آموزش ببینید.

سخت افزار مورد نیاز برای یادگیری و نصب ایزابل

سیستم ایزابل issabel ورژن۴ از CentOs ورژن ۷٫۲ استفاده می کند ، این سیستم عامل برای نصب و راه اندازی احتیاجی زیاد به سخت افزار به روز ندارد . ایزابل هم به شکل ۳۲bit بوده و هم به صورت ۶۴bit ارائه می شود، سیستم عامل CentOS 7 حداقل به یک coreپردازنده X86 و ۱گیگ رم و ۱۰GBگیگابایت حافظه برای اجرا نیاز دارد، شما با این حداقل ها می توانید ایزابل را نصب و راه اندازی کنید، قدرت سخت افزاری سیستم به نوع کاربری و تعداد تماس های هم زمان آن بستگی دارد.

نکته مهم:

به خاطر داشته باشیم که بعضی از ماژول های ایزابل همانند ضبط مکالمات بار زیادی روی cpu دارد و نیز سرعت هارد موقع ضبط مکالمات بسیار مهم هستند، به همین دلیل در هنگام نیاز به ضبط مکالمات در تماس های همزمان بالا بهتر است از پردازنده های قوی تر و هارد هاینسل جدید SSD استفاده کنید، در غیر این صورت با یک کامپیوتر با پردازنده Atom (دو هسته )و ۲GB رم می توانید حدودا 70 تماس همزمان را مدیریت کنید.(نکته مهم این است که تعداد داخلی ها و خطوط شهری تاثیری روی سخت افزار ایزابل ندارد و صرفاً تعداد تماس های همزمان و ضبط مکالمات اهمیت دارد)
در صورتی که نمی خواهید نصب را روی سخت افزاربه صورت واقعی اعمال کنید . به جهت آموزش و تمرین کردن می توانید از نرم افزارهای Virtual Box یا نرم افزار VMware Workstation استفاده کنید.

آموزش نصب ایزابل روی ماشین مجازی

در این قسمت از آموزش ایزابل می توانیم ، ایزابل را روی یک ماشین مجازی بر روی یک سرور نصب و آن را استفاده کنیم.

دقت داشته باشیم روش نصب روی سخت افزارهای واقعی هیچ فرقی با نصب روی ماشین مجازی ندارد. برای ساخت ماشین مجازی vmware  سیستم عامل را روی Centos X64 قرار دهید مقدار دیسک هم ۲۰GB کافی می باشد. حالت کارت شبکه را هم  روی Bridge قرار دهید.

ایمیج ایزابل را داخل ماشین مجازی بگذارید و ماشین مجازی را استارت بزنید.

اوایل نصب با یک صفحه مشابه تصویر زیر رو به رو می شوید.

نصب ایزابل

در این قسمت پنجره Install را انتخاب کنید و در ادامه با پنجره ای مثل تصویر زیر مواجه خواهید شد.

نصب ایزابل

اینجا کافیست کلید Enter را فشار دهید ، مراحل نصب شروع می شود لطفا کمی صبوری کنید تا با پنجره ای همانند تصویر زیر مواجه شوید.

نصب ایزابل

زبان نصب را روی زبان دلخواه قرار دهید ( این زبان فقط برای فرایند نصب معتبر می باشد ) در اینجا ما زبان انگلیسی را انتخاب می کنیم با زدن دکمه Continue به ادامه نصب می رویم که صفحه ای مانند تصویر زیر می باشد .

نصب ایزابل

در بخش Date&Time منطقه زمانی و ساعت سیستم را تنظیم کنید.

نصب ایزابل

سپس تنظیمات دلخواه را انتخاب کرده و بر روی   گزینهdone  کلیک کنید تا به صفحه قبل برگردید.

نصب ایزابل

حالا وارد قسمت installation destination بشوید .

نصب ایزابل

دیسک مورد نظرتان را انتخاب کنید.

نصب ایزابل

تنظیمات قسمت بندی را مثل شکل بالا روی Automatically Configure Partitionnig  قرار دهید و روی دکمه done کلیک کنید.

مجددا وارد صفحه قبلی شوید، این دفعه تنظیمات کارت شبکه را انتخاب کنید و صفحه ای مثل شکل زیر باز می شود.

نصب ایزابل

بر روی این صفحه روی configure کلیک کنید و این صفحه  زیر را مشاهده می کنید.

نصب ایزابل

در اینجا به تب IPV4 Settings بروید و تنظیمات مورد نظرتان را وارد کنید .

نصب ایزابل

در نهایت هم روی دکمه done کلیک کنید. مجددا به صفحه قبلی باز خواهید گشت این دفعه روی دکمه Begin Installation کلیک کنید تا فرایند نصب شروع شود.

issabel

هنگام فرایند نصب باید کلمه عبور سیستم عامل برای کاربر root را تعیین کنید.

issabel

پس از مشخص کردن کلمه عبور مجددا به صفحه نصب باز خواهید گشت و صبر کنید تا فرایند نصب به اتمام برسد. (این فرایند بسته به سخت افزار ممکن است مقداری زمان ببرد ).

پس از نصب با پنجره ای مانند شکل زیر مواجه خواهید شد که از شما درخواست می کند کلمه عبوری را برای پایگاه داده  Issabel که  MariaDB هست، وارد کنید .

issabel

تایید کلمه عبور را نیز از شما می گیرد.

مرحله بعدی از شما می خواهد کلمه عبور برای کاربر admin برای  پنل وب ایزابل انتخاب کنید .

issable

نصب ایزابل تمام شده و صفحه ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد.

نصب ایزابل

اینجا کنسول سیستم عامل CentOS می باشد

، با نام کاربری root و رمز عبوری که موقع نصب وارد کردید می توانید به کنسول وارد شوید.

همچنین با درج IP سیستم در سرچ گوگل هم می توان وارد کنترل پنل وب Issabel  شوید و با نام کاربری admin و کلمه عبوری که در مرحله آخر گزاشتید به راحتی می توانید وارد پنل ایزابل شوید .

نکته مهم

به علت رسمی نبودن گواهی SSL در Issabel  در موقع دسترسی به پنل مرورگر وب از شما می خواهد که یک گواهی غیر معتبر را تایید کنید ، که حتما لازم است این کار را انجام دهید.

در این بخش آموزش راه اندازی مرکز تلفن ایزابل به پایان رسید هم اکنون شما یک مرکز تلفن آماده برای نصب در اختیار دارید ، در بخش های بعدی با نصب cme و    cucmو همچنین نصب ippbx  آشنا خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.